Tai Chi chuan  (Tai Ji  Quan)

     V dnešní době je Tai Chi Chuan jedním z nejrozšířenějších Čínských vnitřních stylů kung fu          ( “ hora“ PRÁCE    “ moře“ ČASU ) na světě. Bohužel jak roste povědomí a informovanost o tomto bojovém umění, roste stejnou mírou i celá řada dezinformací, mýtů, omylů a částečných pravd. Následkem toho jsou u lidí jež se tímto bojovým uměním začínají zabývat zkreslené představy a mylná očekávání.

     Tai Chi Chuan je v posledních letech oblíbeno především pro jeho blahodárné zdravotní účinky jež jsou bez pochyb prokazatelné. Nicméně je zapotřebí brát na zřetel že se víc jak 800 let cvičilo a předávalo jako velice efektivní bojové umění a jen v tomto duchu a s dodržením všech daných principů lze těchto zdravotních účinků dosáhnout. I přesto že to jde ruku v ruce, tak pro staré mistry byly zdravotní účinky vedlejším produktem jejich velice náročného tréninku.

     Vnitřní bojová umění vyžadují trpělivost,  poctivost a svedomitost. Tai Chi Chuan rodiny Yang není vyjímkou. Človek musí mnoho obětovat než se začnou dostavovat výsledky, ale tajemství jež mu tato cesta nabízí stojí za to.

Yang Cheng Fu v knize Esence a aplikace Tai Ji Quan

     Existuje pouze jediná škola Tai Ji Quan, nejsou žádné dvě metody. Nenechte se zmást vlastním chytračením a nic bláhově nepřidávejte ani neubírejte. Pokud metody předávané mudrci minulosti potřebovaly nějaké změny, určitě byly tyto změny během staletí do systému zahrnuty. Copak je možné, aby tyto změny čekaly až na naši generaci? Pevně doufám, že budoucí studenti nebudou přitahováni vnějšími věcmi, ale budou se snažit o dosažení vnitřní pravdy. Pokud chce někdo dosáhnout nejvyšší dokonalosti, musí být trpělivý.